SKB Cup

8 lajin SKB Cup.

Kisat järjestetään keskiviikkoiltasin

Sarjoina miehet ja naiset

Jokaisesta lajista kerätään pisteitä ja 5 parasta kisaa lasketaan.

Pisteet seuraavasti
10,8,6,4,3,2,1,1...

SKB Cup 2019

Duathlon Kuusijärvi 5,3/20/5,3  14.5.2019

Miehet:
Tero Setola 1:06:52
Sauli Haahtela 1:09:52
Pekka Ylitalo 1:11:21
Teemu Suominen 1:13:38
Mikko Ovaska 1:13:39
Timo Ustinov 1:18:14
Pasi Bee 1:18:22

Naiset:
Sanna Paavilainen Noin 1:27:22

Röylän Tempo 7.5

U1 sarja
Nico: 17:52

N sarja
1. Sanna Cederqvist 15:30 Q
2. Elina Ylitalo 17:54

M sarja

1. Tero Setola 12:45 Q
2. Sauli Haahtela 12:55 Q
3. Sebastian Hyvönen 13:42 Q
4. Jens Dahlman 13:44 Q
5. Pekka Ylitalo 13:50 Q
6. Pasi Berndtson 13:55 q
7. Tomer Shahar 14:13
8. Teemu Paatela 14:14
9. Rikhard Berg 14:18
10. Teemu Suominen 14:23
11. Mikko Ovaska 14:43
12. Christer Lybeck 14:54
13. Timo Ustinov 15:03
14. Antti Vuorikoski 15:06
15. Kornelius Kukkonen 15:45
16. Janne Saarinen 16:32

Maastojuoksu 9.4 Pirkkola


1. Jens Dahlman 20:32
2. Tero Setola 20:40
3. Pekka Ylitalo 21:32
4. Sauli Haahtela 21:34
5. Teemu Suominen 21:46
6. Tomer Shahar 22:47
7. Teemu Paatela 22:57
8. Pasi Berndtson 23:24
9. Christer Lybeck 23:51
10. Timo Ustinov 24:02
11. Antti Vuorikoski 24:20

Ratavitonen Esport 19.3.

1. Jens Dahlman 16:59
2. Tero Setola 17:08
3. Pekka Ylitalo 17:50
4. Sauli Haahtela 17:54
5. Riku Berg 17:59
6. Juha Peltola 18:04
7. Mikko Ovaska 18:05
8. Teemu Suominen 18:10
9. Tomer Shahar 18:19
10. Pasi Berndtson 18:50
11. Antti Vuorikoski 19:24
12. Raoul Blomfelt 21:09

SKB Cup Uinti 500m 12.3.

Naiset:
 
1. Sanna Paavilainen 7:59
2. Daniela Grunström 9:07
 
Miehet:
 
1. Teemu Paatela 6:49
2. Sauli Haahtela 6:51
3. Tero Setola 7:02
4. Antti Vuorikoski 7:09
5. Jan Koskinen 7:20
6. Tomer Shahar 7:40
7. Pasi Berndtson 8:00
8. Christer Lybeck 8:09
9. Rikhard Berg 8:16
10. Mikko Ovaska 8:24
11. Janne Saarinen 8:36
12. Teemu Suominen 8:56
13. Berndt Barner-Rasmussen 8:57
14. Timo Ustinov 9:19

SKB Cup Hiihto 12,4 km 26.2.

Naiset:

1. Sanna Paavilainen 29.49
2. Elina Ylitalo 36:29

Miehet:

1. Sauli Haahtela 32.15
2 Tero Setola 32.16
3. Pekka Ylitalo 34.05
4. Sebastian Hyvönen 34.18
5. Timo Ustinov 34.54
6. Rikhard Berg 36.16
7. Mikko Ovaska 36.55
8. Christer Lybeck 38:24

SKB Cup 2018

Kokonaistulokset 2018

Avovesiuinti Kaitalampi 1000m 12.6

1. Emil Koskinen 25.00
2. Niko Ustinov 26:00

1. Niina Maisniemi 17.12
2. Sanna Paavilainen 17.31
3. Elina Ylitalo 24.05

1. Sauli Haahtela 14.15
2. Teemu Paatela 14.16
3. Tero Setola 14.17
4. Antti Vuorikoski 15.07
5. Pasi Bee 16:05
6. Tommi Elomaa 16:25
7. Pekka Ylitalo 16.44
8. Rikhard Berg 17.22
9. Christer Lybeck 17.32
10. Berndt Barner-Rasmussen 17.36
11. Harri Orko 19:11
12. Timo Ustinov 19:27

Mestaruustempo Lapinkylä 20km 6.6

  1. Tero Setola 26:57
  2. Sauli Haahtela 27:47
  3. Darby Thomas 27:53
  4. Sebastian Hyvönen 29:00
  5. Mikko Laine 29:03
  6. Pasi Berndtson 29:04
  7. Pekka Ylitalo 29:10
  8. Tommi Elomaa 29:36
  9. Rikkhard Berg 29:39
  10. Tomer Shahar 29:42
  11. Mikko Ovaska 29:55
  12. Teemu Suominen 30:24
  13. Henri Lyyrtö 30:44
  14. Timo Ustinov 31:47
  15. Christer Lybeck 32:15
  16. Harri Orko 33:58

pojat

  1. Niko Ustinov 42:09

 

SKB Duathlon 4,4km/18,7km/4,4km 15.5

(uusi reitti)

Tulokset

Miehet
Jens Dahlman 59:46
Tero Setola 1:00:21
Pekka Ylitalo 1:01:02
Mikko Vekkeli 1:01:15
Mikko Laine 1:01:43
Pasi Berndtson 1:04:08
Sauli Haahtela 1:04:10
Rikhard Berg 1:04:58
Timo Ruohoalho 1:07:30
Timo Ustinov 1:09:28

Naiset
Daniela Grundström 1:18:23
Elina Ylitalo 1:19:28

Tempo  Röylä 9,7km  8.5

Tulokset

Miehet:

  1. Sauli Haahtela 12:47
  2. Darby Thomas 13:00
  3. Tero Setola 13:02
  4. Jens Dahlman 13:18
  5. Sebastian Hyvönen 13:31
  6. Pekka Ylitalo 13:31
  7. Pasi Berndtson 13:42
  8. Rikhard Berg 14:06
  9. Tomer Shahar 14:07
  10. Tommi Elomaa 14:06
  11. Teemu Suominen 14:23
  12. Teemu Paatela 14:23
  13. Henri Lyyrtö 14:34
  14. Christer Lybeck 14:50
  15. Antti Vuorikoski 14:57

Naisten tulokset:
1. Seija Aalto 15:10
2. Daniela Grundström 16:30
3. Elina Ylitalo 17:38

 

 

 

Maastojuoksun Pirkkola 17.4

Naiset

Daniela Grundström 29:10

Miehet

Pekka Ylitalo 21:34
Sauli Haahtela 21:52
Timo Ustinov 22:56
Antti Vuorikoski 23:02
Otso Ikonen 23:29
Christer Lybeck 23:43

Pojat
Niko Ustinov 29:38

Rata 5km Ratiopharm Areena 20.3

Naiset:
 
1. Daniela Grundström 25:30
 
Miehet:
 
1. Jens Dahlman 17.21
2. Mikko Laine 17:35
3. Tero Setola 17:36
4. Mikko Vekkeli 17:41
5. Sauli Haahtela 18:19
6. Pekka Ylitalo 18:31
7. Timo Ustinov 18:46
8. Timo Ruohoalho 18:48
9. Antti Vuorikoski 18:53
10. Tomer Shahar 19:14
11. Christer Lybeck 19.34
12. Jami Huuska 20:11
13. Harri Orko 21:26
14. Rauol Blomfelt 22:17

Uinti 500m 13.3

Naiset
1. Sanna Paavilainen8.20
2. Daniela Grundström 9.23
Miehet
1. Teemu Paatela 6.54
2. Sauli Haahtela 6.57
3. Antti Vuorikoski 7.02
4. Tero Setola 7.20
5. Tomer Shahar 7.53
6. Pasi Berndtson 7.59
7. Christer Lybeck 8.08
8. Ville Kaskivirta 8.24
9. Teemu Suominen 8.49

Hiihto 8.3

Naiset

1. Sanna Paavilainen 55,00

Miehet:

1. Sauli Haahtela 41,43
2. Tero Setola 43,40
3. Timo Ustinov 44,53
4. Jani Puhakka 47,26
5. Christer Lybeck 48,25
6. Pasi Berndtson 48,30

SKB Cup 2017

Kokonaistulokset 2017

 

Avovesiuinti 8/8 Bodom

Tulokset
  1. Jani Puhakka         9:25
  2. Teemu Paatela      9:54
  3. Sauli Haahtela      10:03
  4. Antti Vuorikoski     10:12
  5. Tomer Shahar       10:27
  6. Tommi Elomaa      10:52
  7. Jan Koskinen        11:12
  8. Pasi Berndtson     11:23
  9. Janne Saarinen    11:34
  10. Rikhard Berg        12:23
  11. Timo Ustinov        12:40
  12. Niko Ustinov         19:00

 

Mestaruustempo 20,1km Lapinkylä 7.6

1. Sanna Paavilainen 33:38

1. Jens Dahlman 27:18
2. Sauli Haahtela 27:38
3. Pekka Ylitalo 28:19
4. Tommi Elomaa 28:55
5. Mikko Ovaska 29:13
6. Sebastian Hyvönen29:19
7. Teemu Suominen 30:30
8. Henri Lyyrtö 30:47
9. Johan Uunila 31:38
10. Christer Lybeck 31:41
11. Antti Vuorikoski 31:51
12. Janne Saarinen 32:53
13. Otso Ikonen 33:00
14. Berndt Barner-Rasmussen 33:18
15. Timo Ustnov 33:21
16. Jami Huuska 35:07

Duathlon 5,3-20-5,3 Kuusijärvi 6/8

1. Jens Dahlman 1:10:30
2. Pekka Ylitalo 1:10:37
3. Sauli Haahtela 1:11:30
4. Mikko Ovaska 1:11:54
5. Mikko Vekkeli 1:12:56
6. Jani Puhakka 1:14:36
7. Rikhard Berg 1:14:44
8. Tomer Shahar 1:14:49
9. Pasi Berndtson 1:15:50
10. Timo Ruohoalho 1:17:32
11. Timo Ustinov 1:19:51
12. Christer Lybeck 1:20:15

Tempo 9,7km Röylä 5/8

N sarja
1. Sanna Paavilainen 17.12
2. Elina Ylitalo 18.53

M sarja

1. Jens Dahlman 14.03
2. Pasi Berndtson 14.15
3. Pekka Ylitalo 14.24
4. Mikko Ovaska 14.27
5. Sebastian Hyvönen 14.36
6. Tomer Shahar 14.44
7. Rikhard Berg 15.10
8. Henri Lyyrtö 15.11
9. Tommi Elomaa 15.13
9. Teemu Paatela 15.13
11. Mikko Vekkeli 15.14
12. Timo Ustinov 15.50
13. Otso Ikonen 16.32
14. Janne Saarinen 16.53
15. Antti Vuorikoski 17.39

 

Maastojuoksu Pirkkola 5,8km 4/4

1) Pekka Ylitalo20.54
2) Jani Puhakka 21.59
3) Mikko Ovaska 22.07
4)Teemu Paatela 23.31
5) Timo Ustinov 23.44

 

 

 

 

Uinti 500m 3/8

1. Matti Rajakylä 6:00
2. Jani Puhakka 6:22
3. Teemu Paatela 6:52
4. Antti Vuorikoski 7:10 (maalikamera)
5. Sauli Haahtela 7:10 (maalikamera)
6. Jan Koskinen 7:41
7. Rikhard Berg 8:06
8. Tommi Elomaa 8:08
9. Sanna Paavilainen 8:11 Naisten ylivoimainen voittaja!!!
10. Christer Lybeck 8:13
11. Mikko Ovaska 8:17
12 Timo Ustinov 9:22
13. Otso Ikonen 9:57

 

 

 

 

Rata 5km Ratiopharm Areena

Naiset:

1. 22:08.59 Sanna Paavilainen
2. 22:25.65 Elina Ylitalo
3. 26:30.36 Daniela Grundström

Miehet:

1. 17:26.03 Pekka Ylitalo
2. 17:30.25 Mikko Laine
3. 17:46.51 Mikko Vekkeli
4. 17:56.61 Sauli Haahtela
5. 18:36.11 Jani Puhakka
6. 19:02.39 Otso Ikonen
7. 19:18.80 Teemu Paatela
8. 19:26.41 Tomer Shahar
9. 19:50.07 Antti Vuorikoski
10. 19:52.49 Christer Lybeck
11. 20:51.62 Jami Huuska
12. 21:46.59 Raoul Blomfelt

 

 

 

 

Hiihto Oittaa 9km 1/8

1. Sauli Haahtela 30:22
2. Sebastian Hyvönen31:24
3. Christer Lybeck 32:05
4. Tommi Elomaa 34:14
5. Otso Ikonen 35:15

 

 

 

 

 

SKB Cup 2016

Uinti Bodom, noin 700m 8/8 

  1. Sanna Paavilainen                12:56.3
  1. Jani Puhakka                        9:33.2
  2. Sauli Haahtela                     10:27.7
  3. Antti Vuorikoski                    11:01.9
  4. Tommi Elomaa                     11:17.0
  5. Jan Koskinen                       11:21.6
  6. Mikko Ovaska                      11:51.3
  7. Timo Ustinov                        12:56.3

Tempo 20, tempomestaruus 7/8

1. Sanna Paavilainen                33:30
2.Daniela Grundström               36:21

1. Darby Thomas                       26:49
2. Sauli Haahtela                       27:21
3. Pekka Ylitalo                          28:10
4. Tommi Elomaa                      28:46
5. Teemu Suominen                  30:22
6. Rikhard Berg                         30:24
7. Jan Koskinen                        31:10
8. Sebastian Hyvönen               31:39
9. Antti Vuorikoski                     32:29
10. Otso Ikonen                        32:52
11. Henri Lyyrtö                         33:36
12. Jami Huuska                       35:36

Duathlon 5,3+20+5,3 Kuusijärvi 6/8

1. Darby Thomas                      1:09:19
2. Pekka Ylitalo                         1:09:59
3. Sauli Haahtela                      1:12:32
4. Teemu Suominen                  1:14:14
5. Timo Ruohoalho                    1:15:30
6. Teemu Paatela                      1:16:28
7. Christer Lybeck                     1:17:29
8. Kornelius Kukkonen              1:24:57

Tempo 9km Suvisaaristo 5/8

1. Sanna Paavilainen                16:02
2. Daniela Grundström              17:00

1. Sauli Haahtela                       12:49
2. Pekka Ylitalo                         12:51
3. Teemu Paatela                      14:00
4. Tommi Elomaa                      14:05
5. Teemu Suominen                  14.13
6. Christer Lybeck                     14:43
7. Sebastian Hyvönen              14:47
7. Timo Ustinov                         14:47
9. Kornelius Kukkonen             14:50
10. Henri Lyyrtö                        14:58
11. Antti Vuorikoski                   15:34

Maastojuoksu Pirkkola 5,8km 4/4

1. Anni Simola                          24:48
2. Niina Maisniemi                    27:48

1. Jens Dahlman                      20:49
2. Pekka Ylitalo                        21:25
3. Sauli Haahtela                      21:36
4. Timo Ustinov                        22:43
5. Christer Lybeck                    23:15
6. Antti Vuorikoski                    24:30

Uinti 500m 3/8

1. Niina Maisniemi 7:57
2. Sanna Paavilainen 8:15
3. Anni Simola 8:53


1. Sauli Haahtela 7:19
2. Antti Vuorikoski 7:35
3. Tommi Elomaa 7:55
4. Christer Lybeck 8:02
5. Timo Ustinov 9:15
6. Otso Ikonen 11:24

Rata 5km Ratiopharm Areena

1 00:17:15 Jens Dahlman
2 00:17:32 Pekka Ylitalo 
3 00:17:54 Sauli Haahtela 
4 00:17:55 Timo Ruohoalho 
5 00:18:23 Mikko Ovaska 
6 00:18:31 Jani Puhakka 
7 00:18:43 Otso Ikonen 
8 00:18:56 Timo Ustinov 
9 00:19:16 Riku Berg 
10 00:19:18 Jan Koskinen 
11 00:19:22 Christer Lybeck 
12 00:20:11 Teemu Paatela 
13 00:20:18 Anni Simola 
14 00:20:57 Jami Huuska 
15 00:22:22 Sanna Paavilainen 
16 00:22:28 Daniela Grundström 

Hiihto Oittaa 9km 1/8

1. Sauli Haahtela, 24:18
2. Timo Ustinov, 24:19
3. Sebastian Hyvönen, 26:03
4. Christer Lybeck, 27:03
5. Tommi Elomaa, 30:41

 

 

 

 

SKB Cup 2015
 

1/8 Hiihto 9,3km (25.2.2015) tulokset:

Naiset:
1. Sanna Paavilainen 24:14 (16,5km/h)
Miehet:
1. Sauli Haahtela 29:54 (18,7km/h)
2. Christer Lybeck 31:56 (17.5km/h)
3. Pekka Ylitalo 32:36 (17.2km/h)

2/8 SKB Cup rata 5km (11.3.2015) tulokset:

Naiset:
1. Maija Kähkönen 21:07.5
2. Sanna Paavilainen 21:21.9
3. Eeva Orko 21:25.4
Miehet:
1. Pekka Ylitalo 17:44.0
2. Teemu Suominen 18:12.8
3. Sauli Haahtela 18:21.7
4. Jan Koskinen 18:43.2
5. Rikhard Berg 18:44.6
6. Timo Ustinov 19:03.7
7. Jami Huuska 19:36.3

3/8 Uinti 500m (14.3.2015) tulokset:

Naiset:
1. Sanna Paavilainen 8.13
Miehet:
1. Sauli Haahtela 7.24
2. Jan Koskinen 8.07
3. Rikhard Berg 8.17
4. Ville Kaskivirta 8.35
5. Timo Ustinov 9.28

4/8 Maastojuoksu 5,8km (22.4.2015) tulokset:

Naiset:
1. Maija Kähkönen, 26:14.19
Miehet:
1. Pekka Ylitalo, 21:27.99
2. Sauli Haahtela, 22:00.20
3. Mikko Ovaska, 22:05.46
4. Timo Ustinov, 22:36.73
5. Antti Vuorikoski, 22:40.94
6. Jan Koskinen, 22:44:31
7. Christer Lybeck, 23:29.57
8. Jami Huuska, 23:34.60
9. Olli Kähkönen, 26:23.26

5/8 Tempo 10km (28.4.2015) tulokset:

Naiset:
1. Sanna Paavilainen 16.46 (33km/h)
Miehet:
1. Sauli Haahtela 12.33 (42,9 km/h)
2. Pekka Ylitalo 13.07 (41,1 km/h)
3. Timo Ustinov 14.25 (37,4 km/h)
4. Kornelius Kukkonen 14.34 (37,0 km/h)
5. Christer Lybeck 15.02 (35,8 km/h)
6. Jami Huuska 15.12 (35,4 km/h)
7. Oskari Lehtonen 15.34 (34,6 km/h)

6/8 Duathlon 5,3km-20km-5,3km (6.5.2015) tulokset:

Naiset:
1. Sanna Paavilainen 1:31:38
Miehet:
1. Pekka Ylitalo 1:12:37
2. Sauli Haahtela 1:13:21
3. Timpparelli Pimppis 1:19:49
4. Timo Ustinov 1:20:22
5. Mikko Ovaska 1:22:00
6. Christer Lybeck 1:24:36

7/8 Tempo 20km (3.6.2015) tulokset:

Naiset:
1. Maija Kähkönen 36.44 (32,83)
Miehet:
1. Sauli Haahtela 27.38 (43,64)
2. Jens Dahlman 28.48 (41,88)
3. Mikko Ovaska 29.20 (41,11)
4. Pekka Ylitalo 30.01 (40,18)
5. Teemu Paatela 30.39 (39,35)
6. Timo Ruohoalho 31.10 (38,70)
7. Rikhard Berg 31.24 (38,41)
8. Teemu Suominen 31.47 (37,94)
9. Jan Koskinen 32.00 (37,69)
10. Christoffer Cederqvist 33.47 (35,70)
11. Markku Pulkkinen 34.04 (35,40)
12. Berndt Barner-rasmussen 34.11 (35,19)
13. Timo Ustinov 34.16 (35,19)
14. Antti Vuorikoski 34.27 (35,01)
15. Christer Lybeck 34.35 (34,87)
16. Henri Lyyrtö 34.49 (34,64)
17. Olli Kähkönen 34.56 (34,52)
18. Niklas Granberg DNF (tekninen vika)

8/8 Avovesi Bodom n.700m (17.6.2015) tulokset:

Naiset:
1. Maija Kähkönen 14.27
2. Tiia Paukkala 15.00
Miehet:
1. Matti Rajakylä 11.12
2. Jani Puhakka 11.17
3. Sauli Haahtela 12.09
4. Teemu Paatela 12.15
5. Antti Vuorikoski 12.50
6. Mikko Ovaska 13.25
7. Christer Lybeck 13.29
8. Rikhard Berg 13.35
9. Berndt Barner-Rasmussen 13.39
10. Timo Ruohoalho 13.50
11. Ville Kaskivirta 14.05
12. Timo Ustinov 14.25